Новиот Fiat 500X: враќање во иднината со новите мотори и новите технологии

Новиот Fiat 500X: враќање во иднината со новите мотори и новите технологии

• Италијанскиот кросовер на производителот Фиат е целосно обновен во естетиката, технологијата и моторите.

• Обновени ентериери со новите Full LED фарови и нови ентериери во совршен стил 500.

• Нова генерација турбо бензински мотори со 3 и 4 цилиндри: до 20% помала потрошувачка на гориво во споредба со бензинските мотори и до 20% помалку бучава од еквивалентниот турбодизел.

• Стандард за сите верзии “препознавање на сообраќајни знаци” со “Советник за брзина” и “Помош при излетување” за да понудат максимална безбедност и помош при возење.

• Најнапредна поврзаност со Uconnect 7 “HD LIVE системот на допир кој гарантира целосна интеграција со паметен телефон благодарение на функциите на Apple CarPlay и Android AutoTM.

• Целосно обновен опсег, со две каросерии и три нивоа на опременост.

• Од денес во етерот, краткиот филм од две минути и триесет секунди, инспириран од култниот филм “Враќање во иднината”, на оригинален и забавен начин, го кажува новиот 500X. Видеото е достапно на следниот линк.

• Во Италија, моделот е лидер во категоријата и во Европа, од 2016 година, цврсто е застанат меѓу првите пет од најдобро продаваните автомобили во својот сегмент.

500X, италијанскиот кросовер на компанијата Фиат, целосно е обновен со многу естетски и технолошки иновации за да ги задоволи новите потреби за мобилност во брзо растечкиот сегмент, во кој 500X е веќе водечки играч во Италија, каде што е лидер во категоријата, а во Европа, каде што од 2016 година е цврсто воспоставен меѓу првите пет од најдобро продаваните автомобили во неговиот сегмент.

Новиот 500X е комплетно реновиран во екстериерот, со нови предни светла и LED целосни LED светла, и во внатрешноста, и уште подобри во однос на 500, со истовремено подобрување на функционалноста и комфорот. Покрај тоа, новиот модел предвидува за прв пат на Фиат сосема нови турбо бензински мотори со 3 и 4 цилиндри кои гарантираат задоволство при возењето и намалување на потрошувачката на гориво до 20% помалку од претходната бензинска верзија на мотори и подобрување на бучавата за 20% во споредба со турбодизелот. На возачте останува да се забавуваат, удобно и безбедно, благодарение на новите системи за помош, како и стандардните опции за сите верзии: автоматско препознавање на сообраќајните знаци кој помага во спречување на парични казни поради пречекорување на брзината, така што пружа можност да се прилагоди со едноставно кликнување на брзината на движење на ограничувњата на патот препознаена од страна на системот, додека асистенцијата за одржување во коловозна лента е стандарден опционал.

За лансирањето на New 500X беше создаден впечатлив краток филм од две минути и триесет секунди, инспириран од култниот филм “Враќање во иднината” *, кој ја возпоставува врската помеѓу брендот Fiat и светот на киното, пат кој кулминираше минатата година со видео спотот “Се гледаме во иднината”, создаден за да ја прослави 60-годишнината од појавата на Fiat 500, со главната улога на оскаровецот Адриен Броди. Концептот на новиот филм е возбудливо патување низ времето кога неколку млади луѓе, кои започнале да возат Фиат 600 од пред 60 години, се катапултирани во денешницата, на чело со Новиот 500X. Краткиот филм завршува со извонредното учество на американскиот актер Кристофер Лојд, кој во улога на урбан полицаец на умирање го затвора патувањето низ времето со камео.

Ви треба информација? Разговарајте со нас